Weboldalunk a használat elősegítése és a jobb felhasználói élmény érdekében sütiket, "cookie"-kat használ.
További információkat Adatkezelési nyilatkozatunkban talál.

Az Én-állapotok szerepe a kommunikációban

Az „én-állapotok” szerepe a kommunikációban

A vállalkozások vezetői gyakran tapasztalhatják, hogy a munkahelyi közösségek szervezésében a motiváció fenntartása mellett az egyik legnagyobb kihívás a konfliktusok kezelése, amelynek elsődleges eszköze a hatékony kommunikáció. Ehhez nyújtott segítséget az a tréning, amely tranzakcióanalízis alapú megközelítéssel segítette a résztvevőket abban, hogy felismerjék, a kommunikáció különböző szintjeit, és azt, hogy milyen ún. „én-állapotból” szólítjuk meg a hallgatóságunkat.

A tranzakcióanalízis egy kommunikációs modell, melynek megalkotója Eric Berne, kanadai pszichiáter volt, aki az Emberi játszmák című könyvével vált ismertté világszerte.

Tranzakciók alatt a társas érintkezés formáit értjük, amelyek által létrejön a kommunikáció két ember között. Alapegysége a kommunikációs inger és az arra adott válasz.  Amikor két ember beszélget, különböző én-állapotok vannak jelen, ahol nyíltan és rejtetten üzeneteket közölnek egymással. Az egyes én-állapotok az adott kontextuson belül különböző viselkedésmódokat, érzéseket és gondolatokat írnak le.

A tréningen a részvevők – Heinbach Dárius tréner útmutatásaival – megtanulták felismerni az én-állapotokat és az elhangzott mondatok mögötti rejtett üzeneteket. Ez az első lépése annak, hogy felismerjük a mindennapi játszmáinkat, amelyek gyakran vezetnek minket a konfliktusok dzsungelébe.

IMG_20250206_103119.jpg


Vissza az előző oldalra