Weboldalunk a használat elősegítése és a jobb felhasználói élmény érdekében sütiket, "cookie"-kat használ.
További információkat Adatkezelési nyilatkozatunkban talál.

Kiértékelő Kamara Oktatás, képzés

Esély és lehetőség

Esély és lehetőség

Október 10-én a SKIK HR Szakmai Klubjában Egerszegi Péter, a VIAPAN Group Nonprofit üzletág vezetője tartott előadást a  megváltozott munkaképességű álláskeresők munkaerőpiaci reintegrációját segítő tevékenységekről. Kiderült, hogy a hazai népesség 5%-a megváltozott munkaképességű, ami Somogy vármegyében 4259 főt jelent. Összehasonlításként Baranyában 5800, Tolnában 3300 és Zalában 3800 főt tartanak nyilván.

Hazánkban a regisztrált álláskeresők száma 2014 óta a felére esett vissza, egyre nehezebb újabb munkaerőt találni. Ez ad különös jelentőséget a megváltozott munkaképességűek munkaerőpiacra történő bevonásának.

A Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) nemrégiben készített egy felmérést, melynek keretében 4000 vállalkozást kérdeztek meg, hogy alkalmazna-e megváltozott munkaképességűeket. A megkérdezettek 20%-a válaszolt igennel.

Arra a kérdésre, hogy miért alkalmazna az alábbi válaszokat írták:

-  rehab hozzájárulás miatt
- munkaerőhiány csökkentése
- szocho kedvezmény
- szervezeti kultúra fejlesztése
- társadalmi fefelősségvállalás

Aki úgy nyilatkozott, hogy nem alkalmazna megváltozott munkaképességű munkavállalót, az alábbiakkal indokolta:

- megfelelő munkakör hiánya
- képzettség hiánya
- nem megfelelő munkakörülmények
- alacsonyabb teljesítmény
- tapasztalathiány a rehabilitációs foglalkoztatásban
- magasabb adminisztráció
- több betegállomány

A tapasztalatok azonban ezzel szemben azt igazolják, hogy a megváltozott munkaképesség munkatársak

- kevesebbszer váltanak munkahelyet, lojálisak
- szabálykövetők, monotóniatűrésük nagyobb
- megbízhatóságuk nem marad el a többi kollégáétól
- termelékenységük ugyanakkora, vagy nagyobb

A jelenlévő HR-es szakemberek ezeket saját tapasztalataik alapján megerősítették és tájékoztatták egymást jó gyakorlataikról. Van olyan munkahely, ahol például a siket munkavállalókkal való kommunikáció érdekében többen megtanulták a jelnyelvet a cégnél, vagy például egy speciális okosórát szereztek be egy epilepsziás munkavállaló számára. Egyik résztvevő beszámolt arról, hogy kerekesszékes munkatársak alkalmazása érdekében egy új üzemcsarnokot teljesen akadálymentesítettek.

Összességében elmondható, hogy a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása a munkáltatónak lehetőséget teremt költségcsökkentés mellett arra, hogy hasznos munkaerővel gazdagodjon. A munkavállalónak pedig esélyt biztosít a többletjövedelem szerzés mellett a munkaerőpiacra való beilleszkedésre.

Bővebben

Vállalkozásom új munkatársa: a mesterséges intelligencia

Szeptember 27-én a Somogyi Kereskedelmi és Iparkamaránál működő Europe Direct Iroda a mesterséges intelligencia  alkalmazásáról szervezett workshopot.  Napjainkban egyre többet hallani a mesterséges intelligenciáról, annak alkalmazási területeiről. Azonban valójában nem sokat tudunk arról, hogyan használhatnánk ezt az új technológiát a mindennapokban, hogyan is állíthatnánk vállalkozásunk szolgálatába. A gyakorlatorientált rendezvényen ehhez nyújtott segítséget Szabó Gábor kommunikációs tréner és tanácsadó, valamint Marits István operatív tréner.

A résztvevők megismerkedhettek a CHAT GPT használatával, gyakorolhatták hogyan lehet a MI segítségét kérni például egy Facebook bejegyzés, vagy egy termékreklám elkészítéséhez, hogyan készíthetünk plakátokat, különféle illusztrációkat. Az is kiderült, hogy egy könyv tartalmát is kivonatolja nekünk a MI, ha éppen nincs időnk a teljes könyv kiolvasására. 
A workshop sikerére tekintettel hamarosan hasonló jellegű előadás került a SKIK rendezvényei közé.

Bővebben

Nyisd ki a szemed! A kíváncsiság inspiráló ereje

Mit ad nekünk, ha kíváncsiak vagyunk?

Batiz András szeptember 19-én másfél órában beszélt a somogyi vállalkozások kéviselőinek a kíváncsiság inspiráló erejéről és a kérdések hatásáról rádpusztai Gasztro Élménybirtokon.

Ha valódi figyelmet fordítunk a beszélgető partnerünkre, az segíti a közös pontok megtalálását, az előítéletek leépítését és a bizalom kialakítását.

Hogyan?
- Legyél jelen!
- Kérdezz többet!
- Használd a legjobb éned!  És nyisd tágabbra a szemed!

Napjainkban a megkérdőjelezés képessége hiánycikk. Batiz András a vállalkozásvezetőknek azt tanácsolta, hogy teremtsenek olyan légkört a cégnél, hogy a „legkisebbek” is megkérdőjelezhessék a megszokott dolgokat, vagy akár a náluk feljebb állók véleményének helyességét. Az ilyen ötletek sokszor meglepően jó, nem várt  eredményeket hozhatnak

 

Bővebben

HR Klub

Bővebben


Vissza az előző oldalra